Tabletowe życie dziecka

W dzisiejszym świecie sprzęt elektroniczny stał się nieodłączną częścią naszego życia. Mamy do dyspozycji laptopy, tablety, smartfony. Kto z nas nie czuł się dziwnie, zapomniawszy telefonu komórkowego? Oczywiście w wielu sytuacjach są one nam niezbędne, chociażby do pracy, ułatwiają i uprzyjemniają nam czas, warto jednak pamiętać, że należy z nich korzystać z umiarem.


Coraz więcej rodziców pozwala również dzieciom korzystać ze sprzętów elektronicznych. Daje to im chwilę wytchnienia, pozwala zając dziecko, gdy coś pilnego mają do zrobienia. Oczywiście chwilowe zajęcie siedmiolatka tabletem nie jest czymś złym , jednak badania pokazują, że dzieci (a także młodzież) korzystają z elektroniki 4 razy częściej, niż powinny. Jakie to może mieć konsekwencje?

Rozwój dziecka.

Zwiększony dostęp do sprzętu elektronicznego negatywnie wpływa na rozwój dziecka. Według badań , dzieci do 2 r.ż nie powinny mieć styczności ze sprzętem elektronicznym. Dzieciom w wieku od 3 do 5 lat powinniśmy ograniczyć dostęp do maksymalnie jednej godziny w ciągu dnia. Jak sprzęt elektroniczny wpływa na rozwój dziecka?

· W pierwszych latach życia dziecka bardzo dynamicznie rozwija się mózg dziecka. Jego wczesny rozwój zależy od bodźców pochodzących z otoczenia dziecka. Nadmierne korzystanie przez małe dziecko z tableta/smartfona ogranicza dostęp do tych bodźców, w wyniku czego dziecko może mieć problemy z uczeniem się, koncentracją uwagi.

· Zwiększony dostęp do elektroniki ogranicza ruch dziecka, co może przyczyniać się do powstawania otyłości u dzieci. Około 30% wyższy wskaźnik otyłości wykazano u dzieci, które spędzają dużo więcej czasu przy komputerach niż ich rówieśnicy.

· Nadmierne korzystanie z elektroniki może przyczyniać się również do wzrostu agresji u dzieci. Gry , tak lubiane przez dzieci, często opierają się na przemocy: biciu, zabijaniu, itp. Dziecko, które większość czasu wolnego spędza na grach, może próbować swoje konflikty z rówieśnikami rozwiązywać (tak jak w grach) przy użyciu siły, agresją.

· Coraz częstszym i niepokojącym zjawiskiem jest wzrost uzależnień od sprzętów elektronicznych. Powodują one brak zainteresowania otoczeniem , co znacznie obniża ilość i jakość kontaktów z innymi ludźmi. Często mogą pozostawać niezauważone, gdyż są usprawiedliwiane (np. korzystam z komputera, bo szukam informacji potrzebnych do odrobienia pracy domowej, itp.)


Oczywiście odpowiednio dobrane treści mogą mieć pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Dzieci mogą za pomocą wybranych stron poprzez zabawy uczyć się, poznawać świat. Pamiętajmy jednak, że w początkowych latach życia intensywny rozwój mózgu jest możliwy dzięki bodźcom z otoczenia – dziecko powinno poznawać świat wszystkim i zmysłami – powinno dotknąć, zobaczyć , usłyszeć i poczuć, a urządzenia to znacznie ograniczają. Żadne urządzenie nie zastąpi kontaktów z drugim człowiekiem – rodzicem, rówieśnikami i nie pozwoli na rozwijanie się poprzez wspólną zabawę.

Polecam również krótki film o wpływie elektroniki na rozwój małego dziecka

https://www.youtube.com/watch?v=YmX20QCtBvw

Małgorzata Wróblewska
Google
    Komentarz Disqus
    Komentarz Facebook