Jak napisać dobre CV?

Zastanawiasz się, dlaczego mimo wysyłania dużej ilości CV nie jesteś zapraszany na rozmowy kwalifikacyjne? Powód może tkwić właśnie w twoim życiorysie. Oto kilka praktycznych rad tworzenia Curriculum Vitae.


Czytelność i estetyka. Rekruter poświęca około 6 sekund na jedno podanie. Cóż może i jest to brutalne, ale taka jest prawda. Wniosek z tego jest taki, że w twoim CV najważniejsze informacje powinny się wyróżniać, aby osoba przeglądająca od razu wyłapała to, czego potrzebuje. Rzadko, bowiem jest czytane całe podanie.

Chronologia. Doświadczenie, wyksztalcenie powinny być posegregowane od najaktualniejszego do najstarszego. Ważne w CV nie zamieszcza się gdzie uczęszczało się do szkoły podstawowej czy gimnazjum – są to informacje kompletnie bezwartościowe.

Opis zadań. Jednym z najbardziej pomijanych etapów w pisaniu Curriculum Vitae jest właśnie ten punkt. Uzupełniając swoje doświadczenia powinniśmy napisać czy w nawiasie, czy od myślników, jakie były nasze zadania na danym stanowisku. Jest to bardzo ważna informacja dla rekrutera, ponieważ wtedy dokładnie wie, jakie posiadasz umiejętności.

Dodaj posumowanie zawodowe pod doświadczeniem. Napisz, co osiągnąłeś, czego się nauczyłeś na wcześniejszym stanowisku. Jest to świetna forma wyróżnienia się.

Osiągnięcia. Kolejna ważny etap w życiorysie. Opisz swoje dotychczasowe osiągnięcia zawodowe. Jeśli ich nie masz, ponieważ np. jesteś studentem możesz pominąć ten punkt.

Umiejętności. W zakres umiejętności wchodzi obsługa komputera, znajomość języków, posiadanie prawa jazdy itp. Liczą się praktyczne umiejętności, które rekruter może sprawdzić. Niemniej jednak także w tym punkcie piszę się umiejętność pracy zespołowej, samodzielność itp. Jednak warto nie przesadzać, gdyż każdy owe umiejętności posiada w swoim CV.

Zainteresowania. Tutaj możesz napisać coś o sobie. Rzadko rekruterzy na poziomie selekcji wstępnej czytają ten punkt, ale jednak warto go zawrzeć, ponieważ w późniejszych etapach może on być przydatny.

Dane kontaktowe. Nie zapominamy na samym początku napisać swoim danych tj., imienia, nazwiska, adresu zamieszkania, nr telefony i adresu mailowego. To są najważniejsze informacje, powinny być wyróżnione na tle całego CV.

Zdjęcie. Istnieje wiele teorii dotyczących tego czy dodawanie zdjęcia w życiorysie jest potrzebne czy nie. Niemniej jednak warto zamieści je w swoim podaniu z tego względu, że rekruter widząc daną osobę na zdjęciu podchodzi troszkę inaczej do procesu rekrutacji. Jednak zdjęcie w życiorysie nie jest wymogiem koniecznym. Jeśli już dodajecie zdjęcie to zadbacie, aby to były zdjęcia legitymizacyjne a nie „swetrówce”.

Oryginalność. Zdania na temat oryginalności CV są podzielone. Niektórzy selekcjonerzy lubią jak podanie się wyróżnia, jest kolorowe czy niekonwencjonalne, ale są też tacy, którzy z marszu taki życiorys odrzucają ze względu na brak czytelności. Moja rada, jeżeli chcecie rozbić niekonwencjonalne CV to zadbacie, aby informacje najważniejszy były widoczne. Oryginalne podanie mogą tworzyć osoby, które aplikują na stanowiska artystyczne lub grafik komputerowy wtedy takie CV jest tak jak by wizytówką takiej osoby.

Dopasuj życiorys do stanowiska. Nie twórz niepotrzebnego bałaganu. Zawszyć tylko to doświadczenie, wykształcenie, szkolenia, kursy, umiejętności, które będą przydatne na stanowisku, na, które aplikujesz.

Szkolenia i kursy. Warto dodać taki punkt w swoim podaniu. Jednak jak napisałam wyżej trzeba dostosować informacje do danego stanowiska pracy.

Na koniec jedna ważna informacje podpisuj swoje CV imieniem i nazwiskiem. Uwierzcie mi, widziałam mnóstwo życiorysów podpisanych przezwiskami, losowymi literami itp., to odstrasza rekrutera i wykazuje brak profesjonalizmu kandydata. Warto też wysyłać je w formacie pdf, macie wtedy pewność, że taki plik otworzy się na komputerze rekrutera.


Dmowska Daria
Google
    Komentarz Disqus
    Komentarz Facebook